Vicksburg Catholic School

Skip to main content
Mobile Menu
Join VCS for #iGiveCatholic! Click on Support Us for more info.

Science Fair

The 2016-2017 SFXE Science Fair will be held on January 20, 2017, in the St. Aloysius High School gymnasium. Elementary students are encouraged to participate. There are three main types of projects: experiments, demonstration, and research (report). 
 
Important Dates to Remember:
  • SETUP is January 19, 2017, from 3:30 p.m. to 5:30 p.m.
    (Students will need to bring their own card tables.)
  • SFXE SCIENCE FAIR is January 20, 2017, in the St. Aloysius High School gymnasium
  • Viewing is from 12:00 p.m. to 2:30 p.m. on January 20, 2017
  • Pick up projects from 3:30 p.m. to 4:30 p.m. on January 20, 2017
 
Download the SFXE Science Fair 2016-2017 Student Packet for more information.
Read, enjoy, and have fun!
 

2017 Science Fair Winners:

Class 1

300 Inorganic Chemistry

1st Mason Greene, 2nd Grade

600 Aminal Sciences

1st Caleb Jones, 3rd Grade

900 Physics

1st Elizabeth Bednar, 3rd Grade

1000 Engineering

1st Addison Bednar, 1st Grade

Class 2

100 Behavioral and Social Sciences

1st- Olivia Scallions, 6th Grade

2nd -  Nancy Clement, 5th Grade

3rd - Beau Harris, 4th Grade

300 Inorganic Chemistry

1st - Will Keen, 6th Grade

2nd - Jaycee Vines, 6th Grade

3rd-  Mari Miller Theobald, 6th Grade

4th - Lauren Walters, 5th Grade

400 Organic Chemistry

1st-  Thomas Dowe, 6th Grade

2nd - Daniel Llopis, 6th Grade

3rd - Austin Norwood, 5th Grade

4th -  Lydia Nettles, 6th Grade

5th -  Shan Patel, 5th Grade

HM – Karly Henderson, 6th Grade

500 Earth and Environmental Sciences

1st -Rachel Dahl, 6th Grade

2nd - Miracle Flowers, 6th Grade

3rd - Landon Anderson, 6th Grade

600 Animal Sciences

1st - Ally Doiron, 6th Grade

2nd-  Carrie Wood,  4th Grade

3rd -  Damien Reeves, 5th Grade

700 Medicine and Health

1st - Falyn Lusby, 6th Grade

2nd – Lilly Periciaro, 5th Grade

3rd – Walker Lambiotte, 5th Grade

800 Microbiology

1st – Clara Smith, 5th Grade

2nd – Aiden Dickerson, 5th Grade

3rd – Conner Gaul, 6th Grade

900 Physics and Astronomy

1st – Steven Clement, 5th Grade

2nd – Travis Webb, 5th Grade

3rd  -  Zach Coward, 5th Grade

4th  - Will Dowe, 6th Grade

4th - Connor Johnston, 5th Grade

5th  - Jack Wheeldon, 6th Grade

HM-  Joshua Jamison, 6th Grade

1000 Engineering

1st -  Hampton Derivaux, 6th Grade

2nd - James Powell, 5th Grade

3rd -  Evan Farrell, 4th Grade

1100 Computer Science and Math

1st - Mason Penley, 4th Grade

2nd - Samantha Edwards, 4th Grade

1300 Botany

1st -  Luke Larson, 6th Grade

2nd -Christian Harris, 5th Grade

3rd -  Sarah Beth Johnston, 5th Grade

Best In Show

Class 1 – Mason Greene

Class 2 – Steven Clement